Продукти За нас Правила и препоръки Актуално Игри и промоции Блог Контакти
БГ EN РУС

Защо натуралните масла не заменят слънцезащитата?

Истината за UV-защитата с натурални масла 

Изборът на слънцезащитни продукти се превръща в гореща тема в началото на летния сезон. Все по-често привържениците на натуралната козметика предпочитат природните масла като средство за слънцезащита. Звучи добре, но наистина ли естествените масла могат да предпазят ефективно от вредните лъчи на слънцето?

Преди да заменим слънцезащитния крем с бурканче зехтин в плажния несесер, нека внимателно да разгледаме въпроса, който е от изключително значение за здравето.

  • Първо и най-важно да се знае е, че някои масла въобще не трябва да се използват при слънчево време, тъй като могат да провокират ненужна пигментация. За лицето и тялото през лятото е възможно да се използват само масла, които не са податливи на окисляване.
  • Слънцезащита. Слънцезащитният фактор (SPF) предпазва от слънчевите лъчи. Организацията, която контролира качеството на козметиката в Америка (FDA), признава за слънцезащита само козметика с SPF най-малко 5.

А сега да се върнем на натуралните масла. Някои растителни масла наистина съдържат естествени UV филтри, но те са в минимални стойности - между 1-6 - крайно недостатъчни за предпазване от UVA и UVB-лъчи. Да разгледаме най-популярните естествени масла, използвани за слънцезащита:

Масло от малинови семки

Наскоро бе развенчана славата на маслото от малинови семки, за което се знаеше, че има най-високата естествена слънцезащита - 15-50 SPF. Но този диапазон е прекалено широк, което ни навежда на мисълта, че съвсем не е изследван точно. Да, може да го добавите към слънцезащитния си продукт, но не разчитайте изцяло на него. Маслото от малинови семки е с богато съдържание на най-активните форми на витамин Е. В натурален вид е доста скъпо и често се използва в смеси, а не в чист вид.

Кокосово масло

Кокосовото масло има SPF 6-7 и е чудесно като основен компонент на слънцезащитни миксове, не само за тялото, но и за косата. За лицето в чиста форма кокосовото масло не се препоръчва, тъй като защитата му е слаба, а може да има и комедогенен ефект (особено внимателни трябва да са хората с по-мазна кожа). При температура над 25 градуса кокосовото масло става течно, така че бъдете нащрек, когато го пренасяте.



Масло от ший (карите)

Този натурален еликсир има омекотяващи, регенериращи, слънцезащитни свойства и SPF 4. Перфектно се абсорбира, овлажнява, защитава.

Масло от жожоба

Това масло е стабилно, не се окислява и практически може да се нагрява и охлажда безпроблемно. Жожоба съдържа естествен слънцезащитен фактор SPF 4 и е добра основа за слънцезащитни смеси. Подходящо е за почти всяка кожа и се абсорбира перфектно. А за косата жожоба е идеална.

Сусамово масло

Високият процент витамин Е в сусамовото масло предизвиква антиоксидантно действие, предотвратява окислителните процеси и възстановява защитните функции на епидермиса. Маслото има слънцезащитен ефект не по-висок от SPF 5. Подходящ е за тяло и коса. Когато купувате масло, определете дали ще го използвате за козметични цели или за хранителни нужди. В кухнята е добре да действате с нерафинирани масла, но за козметика вземете рафинирани


Какаово масло

Представлява твърд продукт с жълтеникав цвят, който на слънце и при допир с кожата се разтопява и образува плътен слой, придавайки неустоим какаов аромат. Маслото притежава лек естествен слънцезащитен фактор и способността да придава наситен тен и да го запазва дълго време.



Масло от авокадо

Има ултравиолетова отразяваща способност и е устойчиво на окисляване. Освен това хидратира и подобрява еластичността на кожата. SPF 4 е добра основа за слънцезащитни смеси.

Етерични масла и слънце

Когато става въпрос за етерични масла, има някои противоречия. Една група феновете на маслата вярват, че те могат да провокират нежелана пигментация под въздействие на слънчевата светлина, а друга им се доверява напълно през лятото.  Но като се има предвид, че се прилагат върху лицето и тялото, няма място за експерименти. Маслата от лавандула, морков, лайка, мента и жълт кантарион се използват най-добре в малки количества в грижата след слънце.

Може ли да си направим домашен слънцезащитен продукт?

Ще ви трябва титанов диоксид или цинков оксид. Комбинацията им с натуралните масла, съдържащи UV филтри, може да направи дори активен слънцезащитен продукт. Към химическите филтри може да добавите смес от 50 мл масло от жожоба, 30 мл кокосово масло, 10 мл масло от малинови семки, 10 мл масло от авокадо.

Препоръчваме ви да се доверите напълно на еко серията слънцезащитни продукти „Sun Like“, която съдържа точни пропорции от всички полезни за тялото масла и филтри. Изцяло новите козметични формули са обогатени с масло от ший и кокосово масло. Максимално изчистените и леки консистенции са без хомосалат и октокрилен - филтрите, които бяха обявени от ЕК, че не са безопасни за организма. Продуктите „Sun Like“ са с щадящи, широкоспектърни UVA+UVB филтри. Те действат веднага след нанасяне, като отразяват светлината като огледало и действат на повърхността на кожата без да проникват в дълбочина. Новите филтри осигуряват незабавна, безопасна, сигурна и много висока степен на защита.

Слънцезащитните формули „Sun Like“ са обогатени и с:

- Beta Carotene – който не само пази, но и подхранва кожата. Провитаминът е на натурален витамин А, той е и силен антиоксидант, който помага за придобиване на бърз, равномерен и дълготраен тен,

- Витамини А+Е – комбинацията намалява преждевременното стареене на кожата, подхранва и хидратира в дълбочина, предпазват от изсушаване,

- Пантенол – за дълбока хидратация и успокояване на раздразнена кожа,

- Хиалуронова киселина – за дълбоко хидратиран, свеж и сияен вид.

Автор: Десислава Франгова